14 października 2014 12:34 | Aktualności

Dzień Edukacji Narodowej i Pasowanie Na Ucznia

Pierwszoklasiści naszej szkoły są już pełnoprawnymi uczniami. 14 października  odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. Ten zwyczaj szkolny nawiązuje do średniowiecznej tradycji pasowania rycerza, podczas której giermek otrzymywał miecz i pas, stając się rycerzem. Od  rycerskeigo pasa pochodzi więc nazwa "pasowanie". Pierwotnie pasowanie na rycerza odbywało się poprzez uderzenie dłonią w kark lub policzek. Pasowanie na ucznia nawiązuje do tego wydarzenia, gdyż obok złożenia przyrzeczenia, każde dziecko jest pasowane przez dyrektora szkoły poprzez dotknięcie ramienia wielkim ołówkiem lub piórem.
Świadkami uroczystego pasowania pierwszoklasistów byli wszyscy uczniowie naszej szkoły, nauczyciele, rodzice i Wójt Gminy Medyka, Pan Marek Iwasieczko. Na początku dzieci przedstawiły program artystyczny złożony z wierszy, piosenek i tańców. Wykonywały zadania przyniesione przez panią Jesień: Co jest zdrowe, a co nie? Co już pierwszaku wiesz? Po części artystycznej nastąpiła część oficjalna, złożenie przyrzeczenia oraz pasowanie na ucznia.Uczniowie obiecali uczyć się pilnie, dbać o dobre imię naszej szkoły, być dobrym kolegą i Polakiem. Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymali dyplomy i drobne upominki, a następnie udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Oto uczniowie, którzy dołączyli do naszej szkolnej gromady: