02 września 2015 20:44 | Aktualności

W gościnie u króla Kraka....

W dniach 19-20 czerwca br. grupa uczniów z Leszna uczestniczyła w wycieczce do Krakowa realizując projekt "Z kulturą na Ty".
     Pierwszym etapem naszej podróży była wizyta w Teatrze Współczesnym, gdzie obejrzeliśmy ciekawą adaptację powieści Kornela Makuszyńskiego "Szatan z siódmej klasy". Po obejrzeniu ekscytującej przygodowo-detektywistycznej opowieści o losach Adasia Cisowskiego nasi uczniowie mieli okazję wziąć udział w równie ekscytujących warsztatach teatralnych, w których zgłębiali tajniki pracy aktorów. Po zakwaterowaniu i skromnym obiedzie wycieczka ruszyła w miasto. Ujrzeliśmy na żywo Kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza. Spacerując po Rynku Głównym podziwialiśmy Sukiennice oraz pomnik naszego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza. Z uwagą przysłuchiwaliśmy się hejnałowi z Wieży Mariackiej. Niektórzy śmiałkowie pokonujęc 271 schodów spotkali sie z hejnalistą Zygmuntem Rozmusem, który porywająco opowiadał o swojej nietypowej pracy. Trochę deszczowo, ale odważnie ruszyliśmy do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema. W ogrodzie czekało 60 stanowisk eksperymentalnych, gdzie poprzez samodzielne doświadczanie uczniowie pozanwali prawa przyrody odczuwając je zmysłami. Dopełnieniem planu wycieczki z pierwszego dnia była wizyta w kinie Plaza  i obejrzenie filmu pt. "Kraina Jutra".
     Następnego dnia po śniadaniu ruszyliśmy na Wawel, który zachwycił wszystkich swoim położeniem i otoczeniem. Najpierw zwiedziliśmy Katedrę pw. Św. Stanisława i Wacława. Pani przewodnik wyjaśniła,że było to miejsce koronacji królów polskich. Następnie cała grupa ruszyła na Wieżę Katedry Wawelskiej, aby obejrzeć dotknąć i porozmawiać  najwiekszym i najpopularniejszym polskim dzwonie - Zygmuncie. Wzgórze Wawelskie straszyło desczem, więc wycieczka ukryła się w Smoczej Jamie - na szczęście pustej:) Kolejnym punktem podróży była wizyta w Domu Jana Matejki. Zachwyciliśmy się wyglądem salonu, sypialni i pracowni, w której tworzył swoje największe dziieła polski malarz. Ciekawym punktem naszej podróży był Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana PawłaII. Obejrzeliśmy multimedialną prezentację o statystykach lotniska Balice i planach jego modernizacji, a potem wyposażeni w kamizelki wyszliśmy na taras widokowy, by do woli przyglądaliśmy się odlatującym i przylatującym samolotom. Nieco zmęczeni, ale żądni przygód wrociliśmy do Rynku Głownego. Tym razem po to, aby zwiedzić multimedialne muzeum "Podziemia Rynku", gdzie pani przewodnik opowiedziała nam historię o średniowiecznym Krakowie. Zobaczyliśmy jak żyli i czym zajmowali się ludzie 1000 lat temu.
     Wycieczka była wielkim przeżyciem dla wszystkich uczestników. Okazuje się, że bawiąc się i odpoczywając także można wzbogacać swoją wiedzę. Organizatorami wyjazdu w ramach programu "Z kulturą na Ty" byli: Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Leszna, Biblioteka w Lesznie i Szkoła Podstawowa w Lesznie.