21 października 2015 17:59 | Aktualności

Laleczka z saskiej porcelany...

Dnia 23 lipica 2015r.  grupa dzieci wraz z opiekunami wyjechała na wycieczkę do Muzeum Lalek w Pilźnie i Skansenu w Lipinach, realizując projekt "Z kulturą na Ty". Projekt jest realizowany w ramach programu PZU z kulturą Fundacji PZU".  Muzeum posiada dużą kolekcję lalek z całego świata, w tym duży zbiór lalek japońskich.
     Uczestnicy wyjazdu zwiedzili pracownie: ceramiczną i krawiecką, a także domek czarownicy. Poznali także etapy powstawania lalek. Jednak największą radość widać było podczas warsztatów, w trakcie których każde dziecko mogło zrobić i zabrać ze sobą swoją księżniczkę, księcia czy krasnala.
Lalki z pilźnieńskiego muzeum  zamieszkały w filii tegoż muzeum, tuż przy gospodzie wiedźmy w Lipinach.My również i tu się udaliśmy spacerując po dwóch miniaturowych krainach.Pierwszą z nich było  Krasnoludkowo. Miniaturowe lalki krasnoludków ułożone były w grupy przedstawiające najpopularniejsze bajki dla dzieci takie jak: Królewna Śnieżka, Czerwony Kapturek czy Roszpunka. Finałem spaceru wśród lasu pełnego małych stworków był Zamek Śpiącej Królewny, na który wspięliśmy się, aby      "z góry" podziwiać Krasnoludkowo.
Drugą laleczkową krainą była  dziewiętnastowieczna, polska wieś inspirowana powieścią „Chłopi” Stanisława Reymonta. Zobaczyliśmy tu  staw z rybakiem w łódce, miniaturowe gospodarstwa z rolnikami wykonującymi codzienne obowiązki, stada miniaturowych zwierzątek pasących się na łączkach, Kościół, karczmę i dwór . Przy chatkach rosły prawdziwe truskawki, warzywa i kwiaty ozdobne, lalki wykonane były bardzo profesjonalnie i ułożone w naturalistycznych scenkach rodzajowych, o których barwnie opowiadał przewodnik, przybliżając najmłodszym realia życia sprzed stu lat. Po takim spacerze obiadw Gospodzie  u Wiedźmy wszystkim bardzo smakował.

W drodze powrotnej nasza wycieczka zajrzała jeszcze na chwilę do stolicy Podkarpacia- Rzeszowa. Spacer do galerii Nowy Świat, a następnie kino 6D były dopełnieniem naszej wycieczki. Po tak pełnym wrażeń dniu wszyscy wróciliśmy do domów. Organizatorami wyjazdu w ramach programu "Z kulturą na TY" było STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU LESZNA, BIBLIOTEKA W LESZNIE I SZKOŁA PODSTAWOWA.