04 marca 2012 17:49 | Aktualności

Szkolny konkurs ortograficzny

Ortografia… ortografia… ortografia…. Dla wielu to poważne utrapienie, ale są i tacy, dla których nie jest ona taka straszna. Takimi osobami są uczniowie SP w Lesznie.

02. 03. 2012 r. w naszej szkole odbył się tak długo wyczekiwany przez starszych uczniów Szkolny Konkurs Ortograficzny „Gżegżółka”.

Turniej przebiegał w dwóch etapach. Podczas I etapu konkursu wszyscy uczestnicy (uczniowie klas IV - VI) napisali tradycyjne dyktando o dość dużym stopniu trudności. Piątka półfinalistów przeszła do etapu II. Ten do najłatwiejszych nie należał. Składał się z czterech konkurencji. Jedna z nich polegała na wyszukiwaniu wyrazów z trudnością ortograficzną w słowniku. Na wypełnienie tego zadania zawodnicy mieli do dyspozycji zaledwie minutę. Wydawałoby się, że nic bardziej prostego... A jednak nie wszyscy półfinaliści poradzili sobie z tym sprawnościowym zadaniem. Nie zabrakło też konkurencji stricte ortograficznych. Dziś uczniowie naszej szkoły wiedzą jak napisać takie wyrazy jak: gżegżółka, hipochondryk, skuwka, żużel, chichot, w ogóle, montaż, kukułka i wiele innych.

Konkurs ten okazał się także, doskonałą okazją, aby powtórzyć i utrwalić wiedzę z dziedziny ortografii, poprzez gry i zabawy dydaktyczne. Cieszył się on dużym zainteresowaniem uczniów, budził wiele emocji związanych z rywalizacją klas, a co najważniejsze, mobilizował uczestników do skupienia uwagi nad poprawną pisownią ojczystego języka. Na holu szkolnym uczniowie z uśmiechem na twarzach powtarzają motto tegorocznego konkursu: Ortografia polska jest co nieco trudna, lecz możecie wierzyć, nie jest taka nudna!

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i informujemy z radością, że laur zwycięstwa przypadł uczniowi klasy IV Michałowi Czysnokowi.

Wyniki konkursu ortograficznego:

I miejsce: Michał Czysnok ( kl. IV)
II miejsce: Piotr Krawiec   (kl. VI)
III miejsce: Paweł Rabiej  (kl. VI)

Wszystkim serdecznie gratulujemy!